ООН допустила порушення Будапештського меморандуму — президент Польщі Дуда

26 Sep 2018 | Ukraine
ООН допустила порушення Будапештського меморандуму — президент Польщі Дуда

Президент Польщі Анджей Дуда закликав звернути увагу на ситуацію з безпекою у Центральній та Східній Європі, нагадавши, що ООН допустила порушення Будапештського меморандуму, який гарантував територіальну цілісність України.

Про це Дуда повідомив під час виступу в Раді Безпеки Організації Об’єднаних Націй, передає «Інтерфакс-Україна».

«Для того, щоби міжнародну спільноту поважали, дуже важливо, щоби виконувалися зобов'язання і обов'язки, які ми взяли на себе. Із сумом хотів би звернути увагу на події у сфері безпеки в нашому регіоні — Центральній та Східній Європі. Лише за останні декілька років ми стали свідками явного порушення Будапештського меморандуму, який гарантував територіальну цілісність України в обмін на мирне і добровільне ядерне роззброєння», — наголосив президент Польщі.

Також Дуда зазначив, що його непокоїть розміщення біля кордону Польщі ракетних установок подвійного призначення, що, на думку глави держави, призводить до значного погіршення ситуації з безпекою у регіоні.

Будапештський меморандум надає гарантії безпеки Україні у зв'язку з приєднанням до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.  Є міждержавним документом, що гарантує дотримання положень Заключного акту ОБСЄ, Статуту ООН і ДНЯЗ щодо України як держави — учасника договору, який не володіє ядерною зброєю.

Меморандум підписаний 5 грудня 1994 року лідерами України, США, Росії і Великої Британії.

Наприкінці серпня президент України Петро Порошенко заявив, що сьогодні всі вимушені визнати неефективність Будапештського меморандуму.

У січні 2018 року міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що Будапештський меморандум порушила Україна, а не Росія.